Mayrhofen

Mayrhofen je jedním z 15 nejlépe hodnocených lyžařských středisek v celém Rakousku. Je oblíben jak mezi jednotlivci, tak i u rodin s dětmi. Se svými více jak 135 kilometry sjezdovek patří Mayrhofen i mezi 10 vůbec největších lyžařských středisek v Rakousku. Každý den ráno dokonale upravené sjezdovky, paprsky jasného slunce na bezmračné obloze dopadající na zdejší svahy... Co víc si mohou lyžaři přát na zimní dovolené v údolí Zillertal? Lyžařské středisko Mayrhofen má vše, na co jen kvůli skvělému lyžování pomyslíte.

Hora Penken přímo vyzývá k nejrůznějším sportovním akcím. Velkou výzvou je třeba svah Harakiri, který je se svým sklonem 78% nejstrmějším svahem v Rakousku vůbec. A nutno podotknout, že rozhodně není pro lyžaře se slabým srdcem. Každý pátek mezi 13. a 15. hodinou se tady mohou nechat lyžaři vyfotit a domů si odvézt své vlastní foto ze strmého svahu.

Snowboardisté a freestyle lyžaři zase rádi dovádějí ve Vans parku na Penken. Tady na ně čeká šest oddělených oblastí s různou obtížností. K dispozici jsou v Mayrhofen též tři závodní dráhy s měřením času (Unterberg I, Unterberg II und Speedstrecke am Gerent). Na nich můžete porovnat svou rychlost a lyžařské dovednosti s ostatními sjezdaři.

Nedaleká hora Ahorn je pak naopak místem spíše pro rekreační lyžaře. Na širokých carvingových sjezdovkách je dostatek prostoru pro začátečníky i rodiny s dětmi. Nicméně 5.5 kilometru dlouhá trasa, vedoucí ze samotného vrcholu až do údolí, přestavuje skutečnou výzvu i pro dobré lyžaře. Ahorn se pyšní i největší rakouskou lanovkou. Na gondole se 40 metry čtverečními se může najednou přepravit na horu až 160 cestujících. V zimní sezóně 2015 / 2016 zde byl postavena i nová trať Funslope.

Mayrhofen v údolí Zillertal představuje se svými vrcholky Eggalm (2.300 metrů), Rastkogel (2.500 metrů), Penken (2.095 metrů), Ahorn (1.965 metrů) a Horberg (2.278 metrů) pestrou škálu sjezdových tratí. Milovníci sjezdového lyžování si tady mohou vybrat přesně vrchol, jež odpovídá jejich lyžařským schopnostem. Nebo se dá pomocí červených a černých sjezdovek přesouvat z jednoho vrcholku na druhý. Z těch nejvyšších míst se pak všem naskytnou jedinečné panoramatické výhledy po okolních štítech i na sjezdovky, vinoucí se do údolí.

Freerideři najdou nádherné svahy s hlubokým sněhem v oblasti Wanglspitze s Unterbergalm. A za pomocí horských průvodců a odborníků získají informace a užitečné tipy. Nechat ujít bychom si neměli ani možnost prohlédnout si útulnou iglú vesnici White Lounge. Odvážlivci si mohou vyzkoušet lezení po ledu na četných zmrzlých vodopádech v okolí. Je možné lézt za pomocí zkušených odborníků nebo se dá pouze absolvovat prohlídka jen pro zajímavost.

Během lyžování si určitě udělejte malou přestávku na občerstvení a zajeďte do horní stanice Ahornbahn. Zde si lze vychutnat kávu se zákuskem či jiné občerstvení a užívat si přitom výhledů na krásu Zillertalských Alp. Přímo u horní stanice Penken je v provozu restaurace Horberg, která láká na chutné pokrmy. Dokonce se zde nachází i aprés ski bar.

Kdo je ve dobré náladě a chce si užít rušnější večer, měl by zavítat do Harakiri baru na hlavní ulici v Mayrhofenu. Barmani tady míchají chlazené nápoje za doprovodu hudby. Pravidelně se zde konají diskotéky s živou hudbou nebo se tančí za doprovodu DJs.

Ani sáňkování v Mayrhofen nestojí nic v cestě. U Gasthofu Wiesenhof se nachází přírodní sáňkařská dráha. Ta se kroutí z nadmořské výšky 1.560 metrů nad mořem až do Mayrhofenu. Také na Tristenbachalm v Ginzlingu se nachází sáňkařská dráha o celkové délce 3 kilometry. Ovšem nejdelší osvětlená přírodní sáňkařská dráha je pak v srdci Zillertalu a je asi 7 kilometrů dlouhá. Dále lze v centru Mayrhofenu využít umělou dráhu na bruslení či curling.