Ledovec Tux

Díky úctyhodné nadmořské výšce, v níž se na ledovci Hintertux lyžuje, a sice mezi 1.500 - 3.250 metry nad mořem, je toto lyžařské středisko jedním z deseti nejvýše položených v celém Rakousku. Ledovec Tux, jako jeden z mála v celé Evropě, umožňuje celoroční lyžování a svým návštěvníkům nabízí téměř 60 kilometrů sjezdovek.

Od dolní stanice ve vesničce Hintertux vede lanovka do stanice Sommerbergalm ve výšce 2.100 metrů nad mořem. Dále pokračuje vzhůru až k ledovci přes Tuxer Fernerhaus ve výšce 2.660 metrů. Pro začátečníky je nejlepší si vystoupit hned na Sommerbergalm. Právě tady totiž najdou modře značené svahy, které nejsou tak technicky obtížné jako ty přímo na ledovci. V Tuxer Fernerhaus už lze najít první černý sjezd o délce téměř 7 kilometrů, vedoucí až dolů do údolí. Sjezdovka má přiléhavý název Black Pfanne.

Z rozsáhlého lyžařské areálu Sommerbergalm vedou sjezdovky hned ve dvou směrech. Pokud se chceme vypravit až na vrchol, musíme se dát lanovkou na Tuxer Fernerhaus a dále pak na Gefrorene Wand. Turisté, kteří vyjedou až do této úrovně, by si určitě neměli nechat ujít pohled z vyhlídkové terasy z výšky 3.250 metrů. Právě odtud se mohou sportovní lyžaři vydat objevovat na lyžích mnoho červeně značených sjezdovek, na nichž si budou moci dokonale užít svižnou a sportovní jízdu. Dokonce jsou tady k dispozici i dvě černé sjezdovky, které jsou ale značně obtížné a nebezpečné a určené hlavně zdatným sjezdařům. I sjezdy na Schlegeisgletscher jsou poměrně náročné, ale i tady lze mezi obtížnými sjezdy najít jednodušší trasy pro začátečníky. Takové sjezdové tratě se nachází třeba u Olperer.

I pro všechny vyznavače freestylu a snowboardisty jsou tady přichystány trasy, které budou vyhovovat přesně jejich stylu jízdy. Některé z nich jsou k nalezení přímo na ledovci Hintertux v nejvzdálenější části údolí Zillertal. Ledovec nabízí možnost celoročního lyžování. Vedle blízkých ledovcových lyžařských oblastí Eggalm a Rastkogel nabízí Hintertux další výzvy a představuje zcela jiné lyžování v jiných nadmořských výškách. Eggalm láká především začátečníky, rodiny s dětmi a rekreační lyžaře. Rastkogel pak nabízí rozmanitý terén a díky svému napojení na Mayrhofen i rozsáhlejší spletitou síť sjezdovek. A právě tato různorodost a pestrost jednotlivých lyžařských regionů je na tom to nejlepší.

Hladoví lyžaři si mohou vybrat k občerstvení na ledovci Hintertux hned z několika horských chat či pohodlnějších restaurací s komplexními službami. Skvělý výhled ze slunné terasy poskytuje třeba Tux Fernerhaus v nadmořské výšce 2.660 metrů. I Sommerbergalm přesvědčí nejednoho lyžaře svou pestrou nabídkou pokrmů. V jedné ze zdejších restaurací lze dokonce sledovat kuchaři přes rameno jeho tvorbu v otevřené kuchyni. Vyznavači dobrých pokrmů a fajnšmekři jistě zavítají do hotelu Berghof. V jeho kuchyni se připravují jak tradiční jídla, tak i pokrmy z celého světa. Absolutní top je gurmánské menu o pěti chodech. Restaurace je známá i svým vinným sklípkem.

Po lyžování se lze vypravit třeba do přírodního Ice Palace. Uvnitř mohou návštěvníci očekávat ledovcové trhliny s ledovými krystaly, zmrzlé vodopády a ledovce. Dále je k dispozici přes 70 kilometrů zimních turistických tras, které vyzývají k procházkám zimní krajinou. A děti se mohou těšit třeba na sáňkařskou dráhu v Hintertuxu.